"Mások sikerhez segítése a legszebb öröm!"

100 %-os vizsga-mentor

100 %-os vizsga-mentor

Akarsz jó prezit tartani?

Mini szónoklattan

2018. április 03. - mentortanar

17916756_1281203948600783_1415087297_o.jpg

Radácsi Zsuzsanna mentortanár és Kulcsár Luca a tavalyi OTDK győztese

 

 

Mentortanárként a XXI. OTDK döntőjében 29 tíz perces prezentációs előadást hallgattam s néztem végig. Folyamatosan figyeltem, jegyzeteltem, s csokorba gyűjtöttem a hibákat és a szuper dolgokat. Ebben a blogbejegyzésben a hatásos beszéd 10 módszeréről olvashatsz.

 

1. Készülj fel alaposan!

A tíz perc, az tíz perc. Ezen azt értem, hogy a mondanivalód mennyiségének arányban kell lennie a rendelkezésedre álló idővel. A felkészülés során fog kiderülni, hogy képes vagy-e beleszuszakolni az időkeretbe a mondanivalódat, vagy éppen ellenkezőleg, ki tudod-e tölteni az időt tartalommal. Ha a belső órád nem megbízható, használj karórát, amire közben nyugodtan rápillanthatsz. Minden felkészülésre szánt munkaóra kamatostul megtérül, magabiztosságot ad.

 

2. Légy magabiztos!

A magabiztosságod lehet genetikus, veleszületett :-). Ha mégsem, akkor megtanulhatod, és megalapozhatod rengeteg gyakorlással és alapos felkészüléssel. Jeleit a hallgatóság érzi. Melyek ezek? Kellemes mosoly, egyenes testtartás, határozott hang és mozdulatok, kisugárzott nyugalom. Oké, hallom. De mi van akkor, ha Te annyira izgulsz, hogy halálközeli élményként éled meg az idegenek előtti nyilvános beszédet. Nem fogom azt javasolni, hogy káposztafejűnek lásd őket, és azt sem, hogy képzeld el őket meztelenül. Azt javaslom, hogy idegeskedés helyett gyakorolj, és tudd ott legbelül, hogy a mondanivalód értékes. Hidd el, ha ezzel a tudattal állsz a hallgatóságod elé, garantáltan figyelni fognak rád.

 

3. Tagold a beszédedet!

A legrövidebb és a leghosszabb élő beszédnek is kell lennie bevezetőjének, fő tartalmának és záróakkordjának. Mit értek ez alatt? Maradjunk a tíz perces ppt-vel illusztrált előadásnál. A címdiánál bemutatkozol, elmondod, hogy ki vagy, és mi a címe az előadásodnak, a második diánál pedig néhány mondatban egyfajta tartalomjegyzéket nyújtasz át a hallgatóságnak arról, hogy mire is készüljön, majd a legvégén röviden összefoglalod, hogy miről hallottak tőled. Egyfajta elegáns keretbe foglalod a fő mondanivalódat. Tehát elmondod, hogy miről fogsz beszélni, kifejted, majd összefoglalod, hogy miről beszéltél.

 

4. Légy természetes!

Azért, mert tartasz egy előadást, nem szabad kibújnod a saját bőrödből. A hangod, a testtartásod, a testbeszéded legyen kellemes a nézőnek és a hallgatónak egyaránt. Légy egy szerethető jelenség a mikrofon mögött.

 

5. Légy egyedi!

Add magad, add a saját egyéniséged! Oké, de mindannyian mások vagyunk. Ez a lényeg. Erről eszembe jut a fiam profi tánctanárnője, aki versenyzőként törekedett az egyediségre. A pontozóbírák figyelmét – azon kívül, hogy nagyon jól táncolt a parketten – azzal vonta magára, hogy amikor az összes vetélytársnőjének kontya volt, ő tüsi rövidre vágatta a haját. Amikor rövid haj volt a divat, kalapban táncolt. :-) Egyedisége miatt hamarabb emlékeztek rá, magasabb pontokat kapott, sőt megnyerte a versenyt.

 

6. A közönséged minden tagjára figyelj!

A tekintetedet nem szegezheted egy személyre. Nem beszélhetsz csak a zsűrinek. Kényelmes ütemben, néha-néha nézz körül! Egy nagy előadóteremben, ahogy a reflektorfény pásztái, úgy te is nézz jobbra, majd középre és balra is. Ezt azért teszed, hogy senkit ne zárj ki, valamint a fókuszod ne csak néhány emberre irányuljon.

 

7. Tudd, hogy jó vagy!

A bátor, magabiztos, életteli előadásmód magával ragadó. Ha legbelül érzed azt, hogy jó előadó vagy, érdekes, amit el akarsz mondani, és rendesen felkészültél, sőt vágyat érzel, hogy megoszd ezt a hallgatóságoddal, akkor az önbizalom fog sugározni rólad.

 

8. Szívvel-lélekkel beszélj!

Ha megvan az önbizalmad, akkor már csak az kell, hogy beleéld magad az előadásodba. Lelkesen, őszintén, az érzéseidet megélve beszélj! Így a mondandód természetessé válik. Nem számít, hogy hányan hallgatnak, figyelni fognak rád. A témád minden egyes hallgatót megérint, mert nem csak az eszéhez, hanem a szívéhez is eljutottál.

 

9. Gazdálkodj a hangoddal!

Hogyan tudod megtalálni a megfelelő hangerőt egy adott teremben? Úgy, hogy kipróbálod. Valahogyan lehetőséget kell találnod arra, hogy egy röpke próbát tehess. Az sem mindegy, hogy technika nélkül beszélsz, vagy mikrofonba. A hangerőn kívül fontos a hangod hajlékonysága, a hangmagasságod, a tempód. A szerencsés előadóknak nagyon kellemes orgánuma van, ami leginkább a hangképző szervek anatómiájával függ össze. Szerencsére a kiváló beszéd, a jó előadásmód azonban megtanulható.

 

10. Használd a testedet is!

Beszéljen a szemed, merj szemkontaktust teremteni, ránézni a hallgatóságod egy-egy tagjára. A kezedet s vond be, ha valamit meg akarsz mutatni, tedd bátran. A mimikád és a gesztusaid – természetesen alkalmazva – megtámogatják, szinte „felöltöztetik” a mondataidat.

 

+1. Tanuld meg az előadásodat!

Ez nem azt jelenti, hogy bemagolod a tíz perces beszédedet, hanem kívülről tudod, hogy a mondjuk a negyedik diánál miről akarsz beszélni, s mi következik utána. Ha bizonytalan vagy a tartalomban, akkor az előző tíz pontra sem tudsz koncentrálni.

 

  

 

A következő írásomban a bakikról írok, melyek megölik” a jó előadást. Kövesd az oldalamat!

A bejegyzés trackback címe:

https://mentortanar.blog.hu/api/trackback/id/tr8913802120

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása