"Mások sikerhez segítése a legszebb öröm!"

100 %-os vizsga-mentor

100 %-os vizsga-mentor

Tudni akarod, hogy mitől rettenetes egy prezi?

Bakigyűjtemény – amit soha ne kövess el!

2018. április 09. - mentortanar

senyorr.jpgMentortanárként a XXI. OTDK döntőjében 29 tíz perces prezentációs előadást hallgattam s néztem végig. Folyamatosan figyeltem, jegyzeteltem. Ebben a blogbejegyzésben a KATASZTROFÁLISAN ROSSZ beszédről, a jó előadás 10 „gyilkosáról” olvashatsz.

 

ÓRIÁSI HIBA ...

 

.… ha nem készülsz fel kellőképpen

Tíz percre? Minek készülnék? Tíz percig bárki tud beszélni! - szinte hallom. - Persze, ha csacsogásról van szó, nem pedig egy tíz perces előadásról idegenek előtt, ünnepi környezetben, úgy hogy még tétje is van. A tíz perc tűnhet több órának, ha nem tudod, hogy miről és hogyan fogsz beszélni. Improvizálni is csak az tud, aki profi. Vagy előfordulhat az is, hogy kifutsz az időből, és mondat közepén állítanak le. A minimális gyakorlás tünetei: hosszú, magyartalan, érthetetlen mondatok, kapkodás, ideges feszengés, túl halk beszéd, a test himbálása, hiba esetén kellemetlen nevetés, és még sorolhatnám...

ha csak úgy belecsapsz a „lecsóba
Képzeld el azt a helyzetet, hogy te következel. Odaállsz a mikrofon mögé, és elkezded az előadásodat. Se bemutatkozás, se bevezető gondolatok, se semmi. Csak úgy beszélsz mindenféle ráhangolódás nélkül. Két hatást vált ki a közönségedből ez az „ajtóstól a házba” megközelítés. Az első (bocsi!), hogy tapintatlannak tartanak, a másik pedig az, hogy felesleges erőkifejtésre, koncentrációra kárhoztatod őket. Tudniillik fogalmuk sincs, hogy abban a tíz percben mit kapnak tőled, mert elmulasztottad a beszéded tartalomjegyzékét ismertetni velük. 

ha természetellenesen viselkedsz
A pozőr embereket, akik túljátsszák a szerepüket, általában nem kedvelik. Óvatosan bánj a közönséged érzelmi manipulációjával is! Visszatetszést vált ki az is, ha nem az alkalomhoz illő az öltözéked, a cipőd, nőként a sminked és a kiegészítőid. 

ha egy vagy a tucatból
Némi ellentmondás feszül az előző gondolat és a mostani között. Megmagyarázom. Válj ki a tömegből, de ne a harsány sminkeddel akarj kitűnni, hanem a profizmusoddal. A profinak elindul és hallható a saját készítésű videója, nem blokkol le a hirtelen áramszünettől, és nem szedi szét a ppt-jét egy másik operációs rendszer. A felkészületlen „tucat” előadó még kellemetlenebb hibákat is elkövet. 

ha egy pontra bámulsz zavarodban

Üveges tekintettel nem bámulhatsz egy fix pontra, amikor embertársaidhoz beszélsz. Legyen az egy, tíz, vagy akár száz fő. Az is hiba, ha felolvasod a magad elé helyezett papírból a teljes szöveget. Úgy viselkedsz, mintha a papír a barátod, a közönség pedig ellenséged lenne. A legrosszabb - ha lehet fokozni a bajt - , hogy szinte háttal állsz és felolvasod az előadásodat a kivetítővászonról.

 

ha kishitű vagy

Ha te értéktelennek tartod a saját munkádat, mondanivalódat, akkor nem tudod kiváltani azt a hatást, hogy jónak, szupernek, eredményesnek, sikeresnek, győztesnek lássanak. (Zárójelben jegyzem meg, hogy az ellenkezőjét, a mérhetetlen nagyképűséget sem javaslom.)

 

ha unott vagy

Miért érdekelné a közönségedet a mondanivalód, ha te magad azt sugárzod ki, hogy „Jaj, csak essünk már túl rajta!”? Az arcod, az egész tested, a hangod is unalmat sugall. Az unalom ragályos. Vigyázz vele! Nem fognak rád emlékezni, csak tudják, hogy túl akarták élni ébren azt a bizonyos tíz percet.

 

ha „hallgathatatlan” a hangod

Mitől válik élvezhetetlenné a hangod miatt az előadásod? Ha harsogsz, túl hangos vagy, ha forgatod a fejedet a mikrofon előtt, és hullámzóvá válik a hangerőd. A magyartalan beszéd egy idő után nagyon zavaró. Ha kifejezetten halk vagy, elfáradnak a füleléstől. Másik hiba, ha rengeteget beszélsz, monoton hangon, fénysebesség gyorsasággal, szinte mint egy robot. Nem viccelek, ha ilyenkor megfigyeled a hallgatóságot, biztosan találsz olyan embert, aki befogja mindkét fülét. Miért? Mert védi a hallószervét a kellemetlen ingertől.

 

ha túlterheled a közönségedet

Képzeld el azt a helyzetet, amikor a vásznon rosszul olvasható, zsúfolt, kisbetűs diát próbálja megérteni a néződ, miközben valami másról motyogsz, és egy kis zenei aláfestést is automatikusan játszik a prezid. Követhetetlen, kezelhetetlen az ingerhalmaz.

 

...ha, személyeskedsz

A magánéleted egy konferencián tabu! A munkádra kíváncsiak csak, másra nem. Így tilos róla beszélned!

 

+1. … ha nem ismered az etikettet

Akármilyen jó lehet az előadásod, ha nem tartod be az alkalomhoz, helyhez, társasághoz illeszkedő írott és íratlan szabályokat. Csak egyetlen példát hoznék a sokból: ha konferencián adsz elő, akkor ne úgy nézz ki, mint, aki stoppal indul európai körútra!

 

 

A következő bejegyzésben apró, mégis nagyon fontos praktikákat fogok írni a hatásos beszédről.

Kövesd az oldalamat!

A bejegyzés trackback címe:

https://mentortanar.blog.hu/api/trackback/id/tr5013803472

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása